Ashan

wtorek, 24 wrzesień 2019 18:09

Metodologia Magii

 

Magia kusi nas dostępem do olbrzymiej mocy i władzy; pozwala osiągnąć bogactwo, uzdrawiać, zabijać, zsyłać klątwy, omamiać i zmieniać myśli innych, wywoływać miłość i nienawiść w kim tylko zapragniemy. W ogromie różnych tradycji i odłamów trudno jednak czasem się odnaleźć, a wybór "tego najlepszego" wydaje się najczęściej niemożliwy. Czy jednak istnieją pewne uniwersalne elementy pracy magicznej kryjące się chociażby za ceremonialną teatralizacją, hinduskimi praktykami i szamanistycznymi inicjacjami?

 

 

niedziela, 19 maj 2019 11:56

Czy Bóg istnieje?

  

 Rozwój filozofii, tej nauki, która miała dać nam odpowiedzi na najważniejsze pytania, przyniósł w efekcie więcej pytań i wątpliwości niż odpowiedzi i pewności. Obalił nasze poczucie pewności w otaczającym nas świecie, wprowadził nas w otchłań relatywizmu i wiecznej niepewności co do kwestii najbardziej podstawowych - podważył istnienie zewnętrznej rzeczywistości, Boga, pewnej moralności czy ostatecznie nawet świadomości otaczających nas ludzi.

 

 

czwartek, 28 luty 2019 18:34

Magia w obliczu XXI wieku

 

Magia to nieustannie rozwijająca się tradycja. Choć bywają okresy, w których ezoteryka przeżywa kryzys, zawsze następuje po nich swoiste odrodzenie. Tak było także na poczatku XX wieku, gdy to, co zostało wniesione przez Towarzystwo Teozoficzne i Zakon Złotego Brzasku zostało zwieńczone przez innowacje i pracę Aliestera Crowleya. Okultyzm wszedł wtedy w zupełnie nową fazę rozwoju.

 

czwartek, 24 styczeń 2019 20:08

Kabała, klifotyka i rozwój duchowy

 

Kabała, starożytna magiczno-mistyczna sztuka semicka, choć jest pełna wpływu owej kultury, to wywodzi się z Egiptu i jest jedynie odnogą hermetyzmu. Klifotyka to z kolei "mroczniejsza" strona czy też element kabały. Obie dają nam intensywny i rozległy model działania, kategoryzacji, a także schemat rzeczywistości. Gdy wiemy jak go wykorzystać, to w naszych dłoniach drzemie potężne narzędzie; szczególnie, jeśli praktykę magiczną łączy się z kluczowym dla niej rozwojem duchowym.

 

czwartek, 24 styczeń 2019 19:01

Chrystus - Magus czy Czarnoksiężnik

 

Dziś chrześcijaństwo jest postrzegane z różnych perspektyw. Niektórzy twierdzą, że Chrystus był jedynie legendą będącą zniekształceniem życia Dionizosa. Inni zwą Chrystusa czarnoksiężnikiem, który celowo dążył do zniewolenia ludzkości. Ile jest w tym wszystkim prawdy? I jak katolicyzm podbił Rzym i zakłamał prawdę?

 

poniedziałek, 21 styczeń 2019 17:52

Drugie oblicze Enochiany

 

 Kiedy Magię enochiańską w Złotym Brzasku skupił się głównie na efektach pracy Dee i Kelley'a w końcowym okresie ich współpracy. Całkowicie, poza Sigillum Dei Aemeth, porzucił jednak ich początkowe zdobycze, przez co praktycznie niewiele osób w jego czasach wiedziała cokolwiek na temat tych odkryć.

 

niedziela, 20 styczeń 2019 18:34

Hermetyzm w pigułce

 

Hermetyzm jest systemem dziś opacznie pojmowanym przez wiele osób. Wpłynął na to między innymi Bardon, który wiele kwestii zagmatwał i przekręcił w swoje koncepcje na szkodę społeczeństwa. Dziś niewiele osób rozumie jaki był naprawdę ten starożytny system, który ukształtował więcej niż myślimy. Atomizm, matematyka, fizyka, chemia, psychologia, system czakr, mistycyzm, astrologia i wiele innych - wydają się ze sobą nie pasujące? Wszystkie jednak są elementami hermetyzmu, systemu, który łączył w sobie magię, naukę i nie tylko.

 

 

Serwisy